Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı

Belirli bir adliyenin Aile Mahkemesine Başvuruda bulunarak dava açılması sağlanabilir. Anlaşmalı boşanma davasında özellikle anlaşma boşanma protokolü belirlenir ve kabul edilerek uygulanması gerçekleşir. Görülen mahkemede tarafların bu başvurusu ile beraber taraflarca hazırlanmış olan anlaşmalı boşanma protokolü maddelerini kabul ederek boşanma kararını vermiş olurlar.

Anlamalı boşanma davası avukatı ise bu aşamada tarafların uymak için belirttikleri protokolün uygulanması aşamasında danışmanlık hizmeti sunar. Boşanma dilekçesi ile beraber bulunan boşanma davasının temeli oluşturur denilebilir. Anlaşmalı boşanma dilekçeleri ile beraber taraflar evlilik birliği süresi içinde yaşanılan sorunları dilekçelerinde belirtirler. İşte bu esnada dilekçenin detaylandırılması ve uygun bir biçimde yazılmasında anlaşmalı boşanma davası avukatı gereken önlemleri alır ve bilgilendirmeler yapar.

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma davası ile beraber görülen boşanma davalının bir türüdür. Hızlı ve kısa bir sürede boşanma işleminin gerçekleşmesi isteniyorsa anlaşmalı boşanma davası açılması gerekir. Her boşanmanın olduğu gibi anlaşmalı boşanma davasının da birtakım kuralları vardır. Boşanma dışında da var olan diğer konularda da nafaka, velayet, maddi ve manevi tazminatı bulunan eşyaların paylaşımı için anlaşma sağlanırsa hazırlanacaksa belirli bir anlaşma protokolü ve oluşturulan dilekçe ile mahkemeye başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Mahkemeye yapılan başvuruların değerlendirilmesiyle birlikte işlemler hız kazanır. Anlaşmalı boşanma davası avukatı sürecin hızlanması ve gerekli prosedürün uygulanması için gerekenleri yapar.  Anlaşmalı boşanma davası avukatı, dava açılırken yargılama giderlerinin davacı tarafından giderildiğini belirtir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatı Özellikleri

Bulunan evliliklerin anlaşma davası ile bitirilmek istenmesiyle beraber tarafların en az seviyede bir yıl evlilik süreci geçirmiş olmaları gerekiyor. Eğer bir yıldan daha az bir süreye sahip bir evlilik mevcut ise anlaşmalı boşanma davası mümkün olmaz. Var olan şartların gerektiği şekilde belirtilmesi ve uygulanması ve bu esnada taraflara gerekli bilgilerin sunulması anlaşmalı boşanma davasının avukatının görev alanı içine girer.

Anlaşmalı boşanmalar içerisinde tarafların davaya katılmaları mecburi ve zorunlu olarak görüşmüştür. Mahkemede hâkim, duruşma esnasında tarafları özellikler dinleyecek var olan protokoldeki bütün koşullar için anlaşma sağlanmasına bizzat soracaklardır. Bu esnada anlaşmalı boşanma davası avukatı gerekli işlemleri yapmak için hazır bulunur.

Tarafların aldıkları kararlar doğrultusunda mahkeme tarafından, yargılama sürecinde gerekli olan işlemler yeri ve zamanı geldiğinde uygulama aşamasına geçilmiş olur. Her ne kadar anlaşmalı boşanma davalarında avukat tutma zorunluluğu bulunmasa da böyle durumla baş başa kala kişiler deneyimli avukatlardan destek almalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir