Kira Hukuku Ve Kiracı Tahliye Davası Avukatı

Kira hukuku, bir mülkün sahibi ile kiracının arasında oluşan sorunların çözümü için tasarlanmış bir hukuk alanıdır. Bir mülkün kiralamamasından sonra taraflar anlaşamadıklarında kira hukukun yanı sıra Sulh Hukuk Mahkemelerinde de haklarını arayabilirler. Bu konuyla ilgili danışmanlık hizmeti ve yasal süreçlerin takibi ise avukatlar aracılığıyla yapılabilir. Bu alanda uzmanlaşmış bir avukattan hizmet alınması durumunda iki tarafın arasındaki sorunlar ortak bir yol ile çözülebildiği gibi yasal prosedürler izlenerek de çözümlenebilir.

Kira Hukuku ve Kiracı Tahliye Davası Avukatı

Kira Hukukun Bağlayıcı Niteliği

Kira hukuku, iş yeri, ev ve arsa olmak üzere tüm kiralanan yerleri kapsar. Kiralama sırasında ev ise eşyalı, eşyasız, aidat ve evin tüm özelliklerinin yer aldığı bir kira kontratı imzalatır. Bu kontrat bağlayıcı nitelikte olarak iki tarafın da sözleşmede yer alan maddelere harfiyen uyması gerektiğini aktarır. Aynı şey ofis ve diğer tüm iş yerleri için de geçerlidir. Kontratta belirtilen ödeme tutarı ve zamanı eksiksiz ve zamanında  yapılmalıdır. Aksamalar söz konusu olduğunda ve bunun sürekli olarak tekrar etmesi durumunda kira hukuku devreye girer. Mal sahibi kira hukuku alanında uzman olan bir avukat ile görüşerek ilgili adımları takip ederek hakkını arayabilir.

Kira Hukuku Avukatlarının Hizmet Alanları

Kira hukuku avukatları sadece mülk sahibi ile kiracı arasındaki sorunlarla ilgili davalara bakmaz. Her yıl belirli bir oranda artan kira bedeline istinaden kiracı arttırmayı kabul etmez ise kira bedelinin tespiti için dava açılması gerekir. Bu anlamda avukatlar kira tespiti için öncelikle uzlaşma yolu tercih eder bu sağlanamazsa kira tespit davası açar.

Ayrıca, sözleşmede yer alan aidatla ilgili uyuşmazlıklar, kira sözleşmesinin fes edilmesi, ödenmeyen kira alacakları ile ilgili davalarda kira avukatının verdiği hizmetler arasındadır.

Bunların yanı sıra iş yerleri için geçerli olan kira stopajı ve damga vergisi, kira artış oranlarının hesaplanması, alınacak depozitonun bedeli, kiralanan yerin vergisi ve mülk üzerinde aile konut şerhi var ise kiralama yapılması durumunda kira kontratında yazılması gerekli maddelerin ya da yapılması gereken işlemler de kira hukuku avukatlarının hizmet alanına giriyor. 

Kira Hukuku Avukatlarının Düzenlediği Sözleşmeler

Oluşan sorunlarda yasal yollarla çözüm bulma ve hukuken tarafların hakkını savunmanın dışında kira hukuku avukatları sözleşmeler de hazırlayabilirler. Bu sözleşmeler hem mülk sahibinin hem de kiralayan kişinin haklarını korumak için düzenlenir. Sözleşmede her iki tarafın da imzasının bulunması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir